Potřebují děti v dětské obuvi podpůrné elementy?

Potřebují děti v dětské obuvi podpůrné elementy?

Datum: 27.04.2011

Obdržela jsem Váš dotaz ohledně dětských botiček a jako autorka článku se Vám pokusím vysvětlit vše, co se týká Vašeho dotazu o podpůrných elementech u dětské obuvi pro nejmenší děti. V článku popisuji anatomickou zvláštnost nožiček nejmenších dětí, hovořím o tukovém polštářku pod klenbou, který chrání chrupavčitou klenbu před poškozením od chvíle kdy dítě začne chodit po dvou a tím je zatěžovat (hovoříme o tzv. plné dětské noze). Postupně jak kostra sifikuje (kostnatí) a tvrdne, přestává být náchylná k deformacím a zároveň také zesilují svaly a vazy, které drží klenbu. Tukový polštářek tudíž přestává být potřebný, takže postupně mizí (involuje). Tento proces trvá přibližně do 4 až 6 let věku dítěte. Proto také dětská obuv pro nejmenší děti nemusí, resp. nesmí, mít žádnou výraznou podpěru kleny. Bohužel mnozí rodiče tuto podporu klenby u obuvi vyžadují, dokonce i někteří lékaři je v tomto požadavku podporují. Něco jiného je, když má dítě od narození plochou nohu, někteří lékaři tuto vadu léčí podpěrami v klenbě (ortopedickými vložkami). Ale podle nejnovějších informací by se 1. a 2.stupeň plochonoží u dětí neměl vůbec léčit vložkami. Takže jak vidíte, ani mezi lékaři není shody.

Zpět k botičkám. Mnozí výrobci z obavy, aby se jejich  dětské boty dobře prodávaly, vybavují je "podpěrou" v klenku. Většinou se jedná pouze o optickou záležitost, nebo? tyto podpěry jsou většinou z plátku měkkého a poddajného molitanu (šlehaný latex), který se lehce při zatížení smáčkne na minimální výšku, tudíž nemá žádnou podpůrnou funkci. Dalším fíglem je prošití měkké stélky v klenku, většinou má měsíčkovitý tvar, takže vypadá jako podpěra klenby. S opravdu funkčními komponentami pod klenbou se setkáváme většinou jen u levnějších typů importované dětské obuvi.

Pokud je dětská obuv pro nejmenší děti vybavena podpěrou v klenbě, může poškodit dětskou nohu, protože nejenže tlačí, ale také ji "vyvrací" do tzv. supinace (postavení do O), což se může projevit nadměrným nefyziologickým zatížením kloubních chrupavek v kloubech celé dolní končetiny (hlezenní kloub, kolenní, kyčelní) a také se může přenést na páteř.

Píšete o letní dětské obuvi, která má, jak píšete, vyztužení. Určitě máte na mysli anatomicky tvarované stélky, které jsou často používané u sandálků. Pokud toto vytvarování není přehnané, tzn. že profilování není příliš výrazné a tudíž nedochází k pasivnímu podepírání klenby, pak se nemusíme ničeho obávat. Pokud jsou tyto sandálky usňové nebo textilní se stélkou, která dobře saje pot, pak je rádi doporučujeme i jako přezutí do interiérů, protože se v nich nožky tolik nepotí.

Snad Vám tato informace postačí. Pokud budete mít jakékoliv jiné dotazy ohledně obouvání, ráda Vám odpovím.

Přeji pěkný den a hodně příjemných a š?astných kroků ve zdravotně nezávadné a pohodlné obuvi.

RNDr. Pavla Š?astná, Ph.D.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fakulta technologická
Nám. TGM 275
762 02 Zlín

Zpět na archiv aktualit
facebook